ENexpand_more
Account

Регулятор встановив нові прайс-кепи на ринку електроенергії: позиції учасників ринку

27.06.2023

Регулятор встановив нові граничні ціни на ринку електричної енергії. Відповідну постанову було прийнято на засіданні 27 червня. Постанова набирає чинності з 30 червня.

Остаточні цінові обмеження:

На ринку «на добу наперед»:

- максимальні граничні ціни для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) – 3 000 грн/МВт·год, для годин максимального навантаження (з 07:00 до 19:00) – 5 600 грн/МВт·год, для годин «вечірнього піку» (з 19:00 до 23:00) - 7200 грн/МВт·год;

- мінімальна гранична ціна – 10 грн/МВт·год;

На внутрішньодобовому ринку:

- максимальні граничні ціни для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) – 3 000 грн/МВт·год, для годин максимального навантаження (з 07:00 до 19:00) – 5 600 грн/МВт·год, для годин «вечірнього піку» (з 19:00 до 23:00) - 7200 грн/МВт·год;

- мінімальна гранична ціна – 10 грн/МВт·год;

На балансуючому ринку:

- максимальна гранична ціна – 125 % від ціни РДН, визначеної оператором ринку для кожного розрахункового періоду відповідної доби постачання;

- мінімальна гранична ціна – 0,01 грн/МВт·год.

Таким чином, верхні цінові обмеження зросли на 40-80%, а нижні цінові обмеження опущені до мінімального рівня.

Позиції учасників ринку:

«Позиція оператора системи передачі ґрунтується на необхідності забезпечення імпорту та підготовці до опалювального сезону. Немає бути обмежень на те, щоб імпортна електроенергія могла заходити на український ринок. Стосовно цінових обмежень на балансуючому ринку, ми надали свої пропозиції, які ґрунтуються на тому, що балансуюча електроенергія має бути більш дорогою, це має бути враховано», - вказав Олександр Волков, начальник департаменту адміністратора розрахунків НЕК «Укренерго».

«Ми хочемо звернути увагу НКРЕКП, що у грудні 2022р Енергетичним Співтовариством було імплементовано Регламент 1222, який обовʼязковий до виконання до кінця цього року та передбачає встановлення цінових обмежень на одному рівні в усіх країнах Енергоспівтовариства. Це дозволяє здійснити повноцінне обʼєднання ринків електроенергії та, як наслідок, значно зменшити ринкову владу локальних гравців та прибрати маніпуляції. Наразі наявність не дозволяє в повній мірі реалізувати обсяги електроенергії для експорту в «денні» години та забезпечити споживання за допомогою імпорту у «вечірні» години. «Оператор ринку» підтримує скасування цінових обмежень та вважає, що ринок, на основі попиту та пропозиції, встановить ціни самостійно. На наше переконання, це не призведе до різкого зростання цін. Наш попередній аналіз говорить про ріст ціни на наступний місяць до 9%... Також, європейська практика передбачає встановлення граничних цін на одному рівні для усіх годин», - вказав генеральний директор АТ «Оператор ринку» Олександр Гавва.

«Ринок електричної енергії залишається єдиним ринком, де встановлені цінові обмеження. Водночас, наші споживачі працюють на конкурентних ринках. Чому саме електроенергетика залишається на неринкових умовах - незрозуміла. На сьогодні, теплова генерація стає єдиною, хто може балансувати енергосистему. Але можливостей у нас все менше і менше», - вказує генеральний директор ДТЕК Енерго Ільдар Салєєв.

«Позиція «зеленої» генерації наступна - ми розуміємо, що відміна нижнього прайс-кепу суттєво вдарить по можливостям «Гарантованого покупця» розраховуватись із виробниками з ВДЕ. Позиція така - до повної інтеграції із сусідніми ринками з гармонізацією регуляторної бази, ми не бачимо можливості зняття нижніх прайс-кепів. Тому ми підтримуємо підвищення верхніх обмежень, але просимо залишити нижчі обмеження на рівні 30 травня 2023р, на перехідний період до повної синхронізації ринків», - вказав директор з розвитку Елементум Енерджі Максим Артеменко.

«Підтримуємо колег з Нікопольського заводу феросплавів (ред. - про недопущення зростання прайс-кепів) та отримати більш зважене рішення комісії стосовно прайс-кепів», - вказали представники АТ «Запорізький завод феросплавів».

Як повідомлялося раніше в ExPro, НКРЕКП скасувала цінові обмеження на ринку електроенергії з 30 червня 2023р. За тиждень, 6 червня, це рішення було опубліковано на офіційному веб-сайті Регулятора. Але, відповідно, 27 червня було прийнято рішення про нові прайс-кепи.

Read also